Bakalaureuseõpe

Bakalaureuseõpe

Bakalaureusekraadiga ekspertide järele on Eesti IT-äris ja elektroonikatööstuses suur nõudlus ja elektroonikaharidusega leiad endale kiiresti põneva töökoha. Elektroonikatööstuses töötamiseks saad valida näiteks riistvara arenduse ja programmeerimise, elektroenergeetika ja mehhatroonika ning arvutitehnika erialade vahel. Loe lähemalt, mida need õppekavad endast sisaldavad.

93%

Eesti elektroonikatööstuse toodangust läheb ekspordiks

Õppimisvõimalused

riistvara arendus ja programmeerimine

Riistvara arendus ja programmeerimine

TalTech

Sulle ei piisa ainult äppide ja programmide kasutamisest, vaid tahaksid ise luua uusi programme, süsteeme ja leiutada lahendusi, mis võivad maailma muuta?

Riistvara arenduse ja programmeerimise õppekava annab Sulle oskused planeerida, projekteerida, arendada ja hooldada arvutipõhiseid infotöötlus- ja elektroonikasüsteeme, juhtimis- ja kommunikatsioonisüsteeme ning vastavaid seadmeid. Tegemist on ainsa riistvara ja tarkvara ühendava IT õppekavaga TalTechis. Erialal õppides saad universaalse ettevalmistuse ning oskuse näha suurt pilti, mõista detailideni füüsilisi seadmeid ja luua ise lahendusi, mis muudavad inimeste elu paremaks. Pärast lõpetamist saad enda oskuseid proovile panna nii riistvara-, elektroonika- kui tarkvaramaailmas.

Elektroenergeetika ja mehhatroonika

Elektroenergeetika ja mehhatroonika

TalTech

Kui jälgid huviga uudiseid lausa uskumatutena tunduvatest nutilahendustest, siis võib elektroenergeetika ja mehhatroonika eriala olla sinu jaoks õige valik. Elektroenergeetika ja mehhatroonika eriala ühendab oskused energia- ja mehhaanilistest, tööstus- ning olmesüsteemidest, samuti elektrotehnikast ja elektroonikast, automatiseerimisest ning IT-st. Õpingute käigus saad ise valida, kas spetsialiseeruda elektro­energeetikale (energia tootmine, ülekanne, jaotamine) või mehhatroonikale (robotitehnika, andurid, juhtsüsteemid, kõrgtehnoloogiline tootmine). Lõpetajad on tõelised insenerid, leiutajad, innovaatorid ning ettevõttejuhid, kelle ülesandeks on kujundada lähiajal meie elu muutvaid tulevikutehnoloogiaid.

arvutitehnika
EITM

Arvutitehnika

Tartu Ülikool

Inimesi ümbritsevad järjest enam seadmed, mis ühendavad endas elektroonikat ja informaatikat. Kõrgtehnoloogiliste seadmete ja süsteemide väljatöötamisega tegeleb arvutitehnika, mis ühendab nii riist- kui ka tarkvara. Tartu Ülikooli arvutitehnika erialal on Sul võimalus valida kolme erialasuuna vahel: arvutitehnika, robootika või kosmosetehnoloogia. Õppekavas on ühendatud nii tark- kui ka riistvaraga tegelemine kõrgtehnoloogiliste süsteemide ja seadmete väljatöötamiseks: siin õpid elektroonikat, programmeerimist, elektroonika programmeerimist, arvuti- ja arvutusseadmeid, elektroonikaseadmete disainimist, IoT komponentidest süsteemide koostamist ja palju muud huvitavat. Õppetöös on suur osakaal praktikal, mille käigus käsitletakse reaalseid ülesandeid näiteks nanosatelliitide, robotite ja arukate materjalidega.

Eriala lõpetanuna leiad tööd kõrgtehnoloogiaga seotud ettevõtetes, telekommunikatsioonifirmades, arvutifirmades, tarkvaraettevõtetes, avalikus halduses jm. Peale magistriõpinguid on erialaste töö- ja arenguvõimaluste ring veelgi laiem!

Ametid

Elektroonikainsener on see, kelle loominguline mõttetegevus on aluseks uute seadmete ja süsteemide jõudmisel meie igapäevaellu. Ta planeerib, projekteerib, integreerib, juurutab ja toetab nii üksiktoodete kui terviklike automatiseeritud süsteemide tehnilisi lahendusi ja protsesse. Insener on loomupärane leiutaja – enne, kui elektroonikaseadme joonised “paberile” jõuavad, peab sellest tekkima pilt inseneri peas. Tavaliselt käib tootearendusprotsessis koostöö ka teiste valdkondade inseneridega, meeskonnad on sageli globaalse haardega.

Insener töötab välja nii uusi tooteid, süsteeme kui ka protsesse ning osaleb olemasolevate täiustamisel ja tootmisprotsessi käigushoidmises. Vajadusel juhib insener tehniliste spetsialistide meeskonda. Paljud insenerid on saanud ettevõtete juhtideks, aga paljud eelistavad madalama stressitasemega ja suuremat loomingulist rahuldust pakkuvat inseneritööd. Osa teadus- ja arenduskalduvustega insenere jätkab töö kõrvalt doktoriõppes.

 Elektroonikainsenerina töötab ligi 950 inimest, tulevikus on oodata töökohtade arvu kasvu. Töökohti on elektroonikainseneridele maailmas rohkem pakkuda kui on vastavatel erialadel lõpetajaid.

950

inimest töötab Eestis elektroonikainsenerina