Protsessiinsener

PROTSESSIINSENER

Protsessiinsener Kaspar Pütsep

Kaspar Pütsep, protsessiinsener

Kaspar töötab rahvusvahelise elektroonikaettevõtte GPV Elva tehases protsessiinsenerina. Talle meeldib tema töö vaheldusrikkus ja võimalus tegeleda tehnika-alaste küsimuste lahendamisega.

Millised on sinu tööülesanded?
Töötan elektroonikatööstusettevõttes GPV Estonia SMA osakonnas protsessiinsenerina. SMA (Surface Mount Assembly, eesti keeles pindliide) osakonnas laotakse trükkplaatidele elektroonikakomponente. Minu töö on ette valmistada tootmisliini masinatele erinevaid programme, luua töövoogusid, anda tootmisosakonnale tehnilist tuge ja viia tööprotsessis läbi parendustegevusi. Lisaks tegelen SMA osakonna masinapargiga (hooldused, varuosad, tehnilised väljakutsed, uued seadmed ja protsessid) ning analüüsin eraldi tootmisliini ühte konkreetset etappi, milleks on jootepasta prindi kvaliteedinäitajaid. Palju on ka koostööd teiste ettevõtte osakondadega, nt tooteinseneeria ja kvaliteediga.

Milline näeb välja sinu tööpäev?
Ühesuguseid päevi väga palju ei ole. Ma võin veeta kogu päeva tehes kontoris tootmisliinide toimimiseks vajalikke ettevalmistavaid tegevusi, analüüsida protsessi ja osaleda koosolekutel. Samas võib ka päev mööduda tootmisliinide vahel tekkivaid tehnilisi küsimusi ja väljakutseid lahendades.

Mis sulle oma töö juures enim meeldib?
Mulle meeldib mu töö vaheldusrikkus. Selles on hea kombinatsioon käed küljes tootmises tekkivate küsimuste lahendamisest ja samal ajal arvuti taga programmide ettevalmistamisest, andmeanalüüsist ja protsessi parendavate järeldusteni jõudmisest. Meeldib ka see, et saab keerukamaid tehnilisi väljakutseid lahendada ja sellega seoses erinevate inimestega suhelda – anda enda teadmisi ja õppida teistelt. Lisaks meeldib, et on hea töökeskkond, väga toetavad ja suurte teadmistega kolleegid.

GPV on heas mõttes suur ettevõte, kus on väga palju võimalusi. Mulle meeldib, et saan ülikoolis omandatud teadmisi töös kasutada, tekitada loogilisi seoseid ning panna enda oskused ja teadmised tööle. Siin saab näha nii suurt pilti kui ka tegeleda üksikute teemadega süvitsi. Meie tootmises on enamus elektroonika koostamisega seotud etappe kaetud mitmete osakondadega ning alati on võimalus edasi õppida ja areneda.

Millised on sinu töös suurimad väljakutsed?
Suurim väljakutse on uudsete tehnikaalaste küsimuste lahendamine, mis nõuab süvitsi protsessist arusaamist, et juurprobleemini jõuda ja kiirelt lahendus leida.

Milliseid oskusi sinu töö nõuab?
Tehniline taiplikkus ja huvi on kindlasti väga vajalikud. Samuti oskus oma aega juhtida ja seada prioriteete, kuna palju teemasid on korraga laual. Kindlasti oskus suhelda erinevate alade inimestega ja leida kompromisse.

Miks otsustasid asuda õppima valitud erialal?
Ma olen õppinud TTÜ Mereakadeemias laevamehaanikat. Mind on noorest saati huvitanud tehnika ja nikerdamine ning kõrgkoolides pakutust tundus laevamehaaniku eriala mitmekülgne ja põnev. Sarnaselt mu praegusele tööle oli seal hea kombinatsioon teoreetilisest ja praktilisest osast ning sai eelnevalt klassis õpitud teadmised kohe praktikas proovile panna. Ja kuna laev koosneb paljudest erinevatest süsteemidest, siis sain sealt tugevad alusteadmised ka elektriseadmetest ja elektroonikast.

Peale Mereakadeemia lõpetamist otsustasin leida töö maa peal ja mul on heameel, et leidsin GPV-s sobiva. Samal ajal otsustasin ka jätkata õpinguid TTÜ-s tootearenduse ja tootmistehnika magistriõppes.

Miks soovitaksid õppida elektroonikat?
Elektroonika on väga mitmekülgne ja laiapõhjaline eriala. Omandatud teadmised annavad võimaluse teha tööd väga erinevates valdkondades. Elektroonikat on igal pool, süsteeme on igal pool ning juba baasteadmistegagi saab väga palju ära teha.

Kool õpetas mõtlema, kuidas mingit juppi või süsteemi kokku panna, et luua pisikestest asjadest toimiv süsteem. Sellised oskused on ülekantavad teistele aladele, sest need on vajalikud baasoskused, mille põhjal saab valida konkreetsema eriala, kus ennast rakendada ning edasi õppida.