Rakendusinsener
Martin on õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis tööstusautomaatikat ja töötanud elektroonikasektoris praeguseks juba 25 aasta. Neist viimased 12 aastat on ta töötanud rahvusvahelise suurusega elektroonikakomponentide distributsiooniga tegelevas ettevõttes Arrow Electronics elektroonikakomponentide rakendusinsenerina (FAE, Field Application Engineer). Tööst, mis viib kokku elektroonikaettevõtted ja elektroonikakomponentide tootjad üle maailma, saad lugeda juba lähemalt allpool.
Millised on sinu tööülesanded?
Minu roll on konsulteerida elektroonikafirmasid, kes tegelevad toodete väljatöötamisega ja aidata neil jõuda toote disainiprotsessist selle tootmisesse. Mina aitangi kokku viia elektroonikafirmad ja erinevate komponentide tootjate poolt pakutavad tehnoloogiad.
Meie ettevõte tegutseb üle maailma kõikides regioonides. Minu klientideks on Baltikumi regiooni ettevõtted, kuid kuna komponentide tootjad asuvad üle kogu maailma, on suhtlus väga rahvusvaheline. Umbes veerandi oma tööajast veedan ma välisriikides töölähetustes.
Milline näeb välja sinu tööpäev?
Minu tööpäeva võib jagada kolme suuremasse ossa. Esiteks suhtlus meie klientide ehk elektroonikafirmadega, et saada aru ja analüüsida nende vajadusi. Teiseks on vaja suhelda komponenditootjatega. Kolmandaks on vaja see info läbi töötada ja pakkuda kliendile välja sobivad lahendused.
Lisaks on vajalik igapäevane enesekoolitus, kuna tehnoloogia areneb tohutu kiirusega ja ennast tuleb viimaste arengutega pidevalt kursis hoida.
Mis sulle oma töö juures enim meeldib?
Mulle meeldib olla kursis uute tuleviku tehnoloogiatega. Minu töökoht annab suurepärase võimaluse saada tootjatelt informatsiooni juba enne, kui need avalikes kanalites teatavaks tehakse. Kindlasti meeldib mulle näha, kuidas koostöös erinevate osapooltega sünnivad uued lahendused, mida edukalt maailmas rakendatakse.
Millised on sinu töös suurimad väljakutsed?
Väljakutseks on see, et tegevusi, kontakte ja uut informatsiooni on väga palju ja kõik see nõuab head haldamist. Tuleb olla distsiplineeritud ning inimestega suheldes avatud ja konkreetne.
Milliseid oskusi sinu töö nõuab?
Kindlasti korrektsust, head kuulamisoskust, huvi tehnoloogia ja elektroonika vastu.
Miks otsustasid asuda õppima elektroonikat?
Esiteks oli mul ees juba nii isa kui ka vanaisa eeskuju ning lisaks tundus elektroonika innovaatiline ja väga laiade võimalustega eriala.
Miks soovitaksid noortele minna õppima elektroonikat?
Elektroonika kasutamine maailmas ainult suureneb – huvitav ja põnev töö on garanteeritud ning lisaks on see ka hästi tasustatud. Elektroonikaettevõtted tegutsevad enamasti rahvusvahelistel turgudel, mis tähendab ka rahvusvahelisi kogemusi.