Insener

Krakuli insener

 

Audese insener Jaan Viru

Jaan Viru, Krakuli tarkvara osakonna juht, CrystalSpace´i rajaja ja Biig Technologies Inc. tootearenduse juht 

Jaan on õppinud Tartu Ülikoolis füüsikat ja ehitas samal ajal esimest Eesti satelliiti ESTCube-1 ning seetõttu mõnesse loengusse ei jõudnud. ESTCube-1 projektiga tegeles Jaan viis aastat. Magistritasemel õppis arvutitehnikat, kuid kuna füüsika jäi tema jaoks pisut kuivaks ja köitis rohkem tehnoloogia, siis läks ta hoopis Hollandisse Delfti Tehnikaülikooli, kus õppis ja töötas samal ajal Tartu Ülikooli magistriõpingutega kosmosetehnika teaduskonnas. Enne Hollandisse minekut jõudis ta veel rajada kosmosetehnoloogia ettevõtte CrystalSpace.

Jaani köidab kosmose valdkond ja Delfti ülikoolis tegeles ta mikrosatelliitide formatsiooni lahendustega. “Nii nagu baleriinid peavad tantsima ühtemoodi, ühes rütmis, peavad kosmoses ka satelliidid nii toimima,” selgitab Jaan. Siis tuli ta tagasi Eestisse, lõpetas Tartu Ülikoolis arvutitehnika eriala ja teise satelliidikaaslase kutsel Krakulisse tarkvara osakonna juhiks. Jaan on töötanud elektroonikavaldkonnas ligi 11 aastat.

Millised on sinu tööülesanded?

Aitan teistel enda tööd lahti mõtestada ja mõelda, millist probleemi esimesena lahendada. Näiteks võib kliendil olla äriline või tehnoloogiline probleem, mille meie aitame lahti mõtestada. Mina olen kliendi ja arendusmeeskonna vahelüli, aitan tarkvaraosakonna jaoks sõnastada ülesannet. Panustan ka arendustegevusse. Lisaks aitan inimestel kasvada ja areneda.

Milline näeb välja sinu tööpäev?

Tulen hommikul tööle, joon kohvi, räägin kolleegidega, küsin, kas kellelgi on mingeid takistusi töös. Suur osa tööst on inimestega suhtlemine, koos töötamiseks peab meil tiimis olema usalduslik suhe. Päeva teises pooles süvenen probleemidesse, uurin uusi tehnoloogiaid, teen hinnapakkumisi ning pikemat süvenemist nõudvaid töid. Suurte projektide puhul tuleb lahendus tükkidest jagada ning uurida, kes mida teeb. Kui tahad teha suuri ja lahedaid asju, on vaja usalduslikke partnersuhteid.

Mis sulle meeldib enim oma töö juures? Mis sind enim motiveerib töös?

Mulle meeldib tegeleda uute ja moodsate tehnoloogiatega, lahendada põnevaid tehnilisi väljakutseid ja suhelda inimestega. Meie töös on hästi palju mitmekesiseid lahendusi IoT, kosmose, autotööstuse ja sõjaväe sektoritest.

Millised on sinu töös suurimad väljakutsed?

Ühelt poolt tehnoloogilised probleemid, teiselt poolt inimestega seotud väljakutsed. Kui panna kokku erinevad isiksusetüübid, saab luua koos uusi asju, mida üksi ei suudaks. Minu roll on ka tagada, et inimesed saaksid omavahel hästi läbi.

Milliseid oskusi sinu töö nõuab?

Suhtlemisoskust, sügavat arusaama tehnoloogiatest, millega tegeled, baasteadmisi, aga ka oskust juurde õppida. Kogu aeg tulevad uued asjad, peab olema õpisuutlikkus, et kogu aeg järje peal olla. Vaja on analüütilist mõtlemist, pead suutma analüütiliselt põhjendada, miks midagi teed, aga peab olema inimlik osa.

Miks otsustasid asuda õppima elektroonikat?

Tahtsin õppida kosmosetehnoloogiat, aga kuna ma ei saanud MITsse sisse, siis teine valik oli füüsika. Nii sain kosmosetehnoloogiat õppida ESTCube 1-ga.

Miks soovitad õppida elektroonikat?

Eestis on väga kõrgel tasemel firmasid, kes teevad maailmatasemel asju – Milrem, Starship jne. Selles valdkonnas hakkab palju põnevaid asju juhtuma – robotid, iseseisvad süsteemid, lisaks IoT. Ja kui rääkida elektroonikast, siis tuleb rääkida lisaks ka mehaanikast ja riistvarast, püsivarast, tarkvarast, pilvetehnoloogiast, masinõppest ja tehisintellektist.

Comment(1)

  1. pingback Meet Jaan Viru, Krakul’s Software Lead And Partner says

    […] This article was first published at elektroonik.ee home page: https://elektroonik.estonianelectronics.eu/krakuli-insener/ […]