Tootmiskontroller

Tootmiskontroller

 

Kadi Üürike, tootmiskontroller

Kadi töötab rahvusvahelises elektroonikaettevõttes Incap tootmiskontrollerina toetades tootmisinfo täpsust ja paremat liikumist tootmisüksuste ja -lülide vahel. Hariduse omandas Kadi elektroenergeetika alal, ent tööturul avastas ta enda jaoks elektroonika. Tänaseks on Kadi elektroonika tootmises täitnud väga erinevaid rolle ning usub ja soovitab kõigile edasiõppimiseks tehnika erialasid, sest need annavad ameti valikuks ja spetsialiseerumiseks mitmeid erinevaid võimalusi.

Uurisime Kadilt tema töö ja ametivaliku kohta lähemalt.

Missugune on tootmiskontrolleri tööpäev?
Iga päev saan alustada küsimusega, mida ma täna teha saan, et homme oleks teistel natuke parem ja kergem tööd teha. Tootmises töötab palju erinevaid inimesi, kel kõigil on oma ülesanne ja eesmärk. Selleks, et kõikide lülide tööpanus töötaks ühise eesmärgi hüvanguks, peab infovahetus erinevate üksuste vahel töötama nagu kellavärk, kus tootmiseks vajalik sisendi ja tulemuste info on parimal võimalikul viisil kättesaadav. Nii saab iga töötaja keskenduda oma osale kogu suurest masinavärgist ning teha seda hästi.

Mis on Sinu töös enim rahuldust pakkuv?
Mind innustab pidev areng ja väikesed töövõidud, mida minu töö pakub. Näiteks siis, kui leian lahenduse, mis parandab olemasolevat olukorda ja teeb kellegi jaoks tööprotsessi lihtsamaks, selgemaks või paremaks.

Millised on Sinu töös suurimad väljakutsed?
Valida sobivaim variant paljudest võimalustest nii, et kasu oleks suurim ja lisatöö vajadus väikseim. Iga vajaduse taga on suur hulk nüansse, mis mõjutavad soovitud tulemuse saavutamist – tihtipeale on neid raske hoomata ja soovitud tulemust ei õnnestu esimese ega teise korraga saavutada või selgub ootamatu mõju kolmandale osapoolele, mida ei osatud ette näha. Siis tuleb uuesti ja uuesti proovida ja parendada kuniks sobiv lahendus on leitud.

Milliseid oskusi Sinu töö nõuab?
Peamiselt tahet õppida, uurida ja luua seoseid. Kui sulle meeldivad pusled, matemaatika või orienteerud hästi käsitöömustrites, siis on tootmise ja elektroonika maailm ja keel lihtsalt õpitav! See on lihtsalt teistsuguste valemite ja mustrilehtedega maailm! Õpid mõisted ja reeglid selgeks ning saadki luua uusi ja huvitavaid lahendusi – päästa maailma väikeste sammude haaval. Olen tootmisettevõtetes töötanud üle 15 aasta ning ikka veel on huvitav, väljakutseid pakkuv ja mitte kunagi rutiinne! Tootmises juhtub alati midagi, pidevalt on midagi uut ja põnevat teoksil. Siin saab olla osa uute leiutiste valmistamisel, olgu selleks siis kuu-kulgur või lehmade positsiooni-andur.

Miks soovitaksid noortele minna õppima elektroonikat?
Elektroonika on võib esmapilgul tunduda keeruline, tundmatu ja võõras. Ometi ümbritseb elektroonika meid praktiliselt kõikjal ning muudab meie elu kergemaks ja mugavamaks. Näiteks kaks tubli Rootsi naist leiutasid jalgratta kiivri asemel õhk-padi-kiivri, mis avaneb alles kukkumisel ja kaitseb pead vigastuste eest just nagu auto turvapadi. Ei mingit pähesurutud kiivrit, soeng püsib korras ja ainult sall on kaelas! Ma usun, et maailmas on veel puudu kasside keele tõlkija või 5D ajalooõpikud, sest puldist riiete värvuse vahetamine on juba olemas! Kõike seda tänu elektroonikale.