Tarkvaratoodete juht

TARKVARATOODETE JUHT

Janika Liiv tarkvaratoodete juht

Janika Liiv, tarkvaratoodete juht

Janika tegeleb tehnoloogiaettevõttes Comodule elektrirataste omanikele mobiilirakenduse arendamisega. 17 aastat infotehnoloogia sektoris töötanud ning nii startupi loomises kui oma valdkonna Baltikumi suurima konverentsi korraldamises kätt proovinud Janika liitus Comodule’iga pea aasta tagasi.

Millised on sinu tööülesanded?

Elektrirataste omanikele mõeldud mobiilirakenduse arendamiseks on minu ülesanne aru saada, mis on meie klientide kõige olulisemad probleemid, mida saame lahendada ning kuidas see aitab meie äril kasvatada. Kuna Comodule on vertikaalselt integreeritud ettevõte ja ehitab nii riist- kui tarkvara, siis töötan koos riistvara tootejuhtidega, et leida viise, kuidas need kaks saaksid üksteist võimendada. Et siis omakorda koos tarkvaraarendajatega ja riistvara tootejuhtidega klientide tagasiside põhjal leitud võimalused tarkvaralahenduste näol valmis teha.

Milline näeb välja sinu tööpäev?

Peamiselt kogun infot nii ettevõtte seest kui klientidelt, et prioriseerida probleeme, mis vajavad lahendamist. Lisaks toetan arendustiimi käsilolevate lahenduste väljatöötamisel. Olenevalt sellest, missuguses faasis arendustega oleme, mahub minu päevadesse ka valminud lahenduste testimine, klientidele välja saatmine ja tagasiside küsimine.

Mis on sinu töös enim rahuldust pakkuv ja inspireeriv?

Tootejuhina olen pidevas kommunikatsioonikeerises ja tuleb olla osav rööprähklemises. Minu töö ei ole kunagi igav või üksluine. Kõige põnevam on minu töö juures see, et saan olla otse kontaktis kliendiga ja otsustada, mis on need kõige olulisemad probleemid, mida lahendades saan inimeste elusid paremaks muuta. See on väga vastutusrikas, aga nii rahuldustpakkuv kui tulemus käes on ning numbrid ja kliendi tagasiside kinnitavad, et oled teinud õiget asja!

Millised on suurimad väljakutsed sinu töös?

Inimeste ootuste juhtimine. Tootejuhina saan ma igalt poolt ja kõigilt sisendit, missugused on kõige olulisemad teemad, mida lahendada ja mida meie tootesse on vaja lisada. See on väga äge, sest näitab, et inimestele läheb meie toode korda. Teisest küljest on see tohutu surve. Kuna ressursid ja aeg on piiratud, siis tuleb prioriseerimisega väga julm olla, mis omakorda tähendab, et väga paljudele täiendusettepanekutele tuleb ei öelda.

Milliseid oskusi sinu töö nõuab?

Väga head suhtlemisoskust, organiseeritust, uudishimu ja oskust probleemi tuumani jõuda. Tihtipeale see, mida klient ütleb, et ta tahab, pole üldse see, mis tema probleemi lahendaks. Väga lihtne on võtta kliendi sisend ja hakata selle najal tegutsema, aga kui sa ei saa täpselt aru, miks ta selle sisendi andis, on nii lihtne täiesti vale asja tegema hakata. Hea tootejuht peab oskama küsida, miks, ja ei anna enne alla, kui ta lõpuni aru saab probleemist.

Kaua oled sel erialal töötanud?

Ma olen infotehnoloogia sektoris töötanud 17 aastat. Kümme aastat sellest tarkvaraarendajana, viis analüütiku ja tootejuhina ning selle aja sees muuhulgas ehitanud oma startupi ja korraldanud Refresh konverentsi, mis oli toona Baltikumi suurim tootejuhtimise, disaini ja arenduse valdkonnas. Eelmisel aastal liitusin Comodule’iga ja olen tulnud lähemale riistvarale ja elektroonikale, mis mind ülikooli ajal väga paelus.

Mida sa õppinud oled? Miks otsustasid just selle eriala kasuks?

Ma olen lõpetanud IT Kolledži tarkvaraarenduse erialal ja omandanud magistrikraadi TalTechist elektroonika ja bioonika erialal. Valik tarkvaraarendust õppima minna oli natuke juhuslik ja natuke praktiline. Keskkooli lõpetades ei osanud ma eriti midagi arvata, mida eluga peale hakata ja kandideerisin väga erinevatele erialadele. Lõpliku valikut tehes mäletan, et mu peast käis läbi mõte, et arendajana ma vast ikka töötuks ei jää. Ausalt öeldes on jabur mõelda, et sellises eas peaks inimene teadma, mis ta elus teha tahab. Õnneks olen ma seda tüüpi inimene, kes leiab igas valdkonnas mingi huvitava niši enda jaoks. Valikut ma kindlasti ei kahetse. Elektroonikat ja bioonikat läksin magistrisse õppima selleks, et silmaringi laiendada ja veel paremini aru saada, kuidas tehnoloogia, mida igapäevaselt kasutame töötab ja mis on selle tulevik.

Miks soovitaksid noortele minna õppima elektroonikat?

See on tohutult põnev eriala, enamus inimesi puutuvad elektroonikaga iga päev kokku ja sisuliselt suunab see inimkonna tulevikku. Minuga resoneerub väga Comodule’i juhi Kristjani mõtlemine – kui tahad päästa sadu või tuhandeid inimelusid, õpi arstiks. Kui tahad päästa miljoneid elusid, siis õpi inseneriks!