TARKVARAINSENER
Esin Ören, Ericssoni tarkvarainsener
1. Mida ja kus sa õppisid?
Lõpetasin 2015. aastal Türgis Ege Ülikooli, omandades bakalaureusekraadi elektri- ja elektroonikatehnikas. Hiljem lõpetasin taastuvenergeetika magistriõppe TalTechis.
2. Miks otsustasid just selle eriala kasuks?
Mind on alati paelunud matemaatika, mis loomulikult viis mind inseneeria juurde. Õpingute käigus sain aru, et inseneeria tähendab sisuliselt matemaatika kasutamist keelena, et kirjeldada ja lahendada päriselu probleeme. See arusaam kinnitas, et olen õiges valdkonnas. Olgugi, et see rada röövis palju unetunde, ei ole ma seda otsust kordagi kahetsenud.
Olen selle valdkonna erinevates tööstusharudes töötanud umbes viis aastat, sealhulgas meretehnoloogia ja mikrovõrkude elektroonika valdkonnas.
3. Millised on sinu tööülesanded? Milline näeb välja sinu tööpäev?
Minu peamine ülesanne on arendada kontrolltarkvara, mida kasutatakse Ericsson toodete kvaliteedikontrollis. See tarkvara juhib riistvara täitma konkreetseid ülesandeid, mis aitavad hinnata funktsionaalsust, riistvara jõudlust ja tarkvara stabiilsust, pakkudes hädavajalikku tagasisidet arendusprotsessis kõikidele osapooltele ja mängides olulist rolli terves projektis.
Minu tavaline tööpäev hõlmab tihedat koostööd erinevate meeskondadega ja projektide edenemise ühtlustamist. Sõltuvalt projekti faasist võib mu töö keskenduda põhifunktsionaalsuste arendamisele, aga kui läheneme toote valmimisele, tuleb valmistuda probleemide ja tõrgete analüüsiks.
4. Mis on sinu töös enim rahuldust pakkuv?
Mulle pakub suurt huvi töötamine riistvara ja tarkvara piiril, see on põnev, väljakutseterohke ja muudab töö vaheldusrikkaks. Kõige meeldivam on aga näha, kuidas projekti tähtsündmused saavutatakse koostöös, mis tähendab seda, et ka meeskond saab neid tähistada. Samuti teadmine, et meie tooted aitavad inimestel kogu maailmas ühenduda, suhelda ja koostööd teha, muudab selle töö mulle tähendusrikkaks.
5. Millised on sinu töös suurimad väljakutsed?
Üks suuremaid väljakutseid on meie toodete tehnilise keerukuse mõistmine. See tähendab, et pean olema väga pädev inseneerias, nii tark- kui riistvaras kui projektijuhtimises. Iga etapp, alates planeerimisest kuni tarneni, nõuab koordineerimist, täpsust ja paindlikkust.
Teine väljakutse on tagada tõhus koostöö ettevõtte sees, mis nõuab erinevate valdkondade põhjalikku tundmist. Sellise teadlikkuse kujundamine nõuab aega, kasuks tuleb ka soov ise käed külge panna.
6. Milliseid võtmeoskusi sinu töö nõuab?
Üks tähtsamaid võtmeoskusi on oskus pöörata tähelepanu pisiasjadele ja tuvastada vigu. Loomulikult on oluline ka oskus probleeme lahendada andmete, faktide ja katsetulemuste põhjal. Samas on tähtis ka see, et suudaksid pingelistes olukordades rahulikuks jääda ja keskenduda.
Tehniline haridus annab küll hea põhja, kuid tegelikkuses toimub tõeline areng kõike ise proovides ja tehes. Kui oled uudishimulik, tahad pidevalt õppida ja küsid õigeid küsimusi, siis on nendest oskustest ka päriselt kasu.
7. Miks soovitaksid noortele minna õppima elektroonikat?
Ma julgustaksin noori elektroonikat õppima, sest see annab võimaluse mõista ja töötada mitmetahuliste süsteemidega, mis mõjutavad meie igapäevaelu. Õpingute käigus omandad teoreetilise vundamendi ja alusmõisted, millele saab praktilises töös hiljem tugineda.
Elektroonikamaailmas tegutsemine on pakub pidevat õppimis- ja avastamisrõõmu. Kui näed oma töö mõju pärismaailmas, on see väga tähendusrikas.
Ericsson Eesti on koht, kus sünnib tulevik. Me arendame ja industrialiseerime Tallinnas uusi 5G-raadiosidetooteid, töötades tipptehnoloogia, rahvusvaheliste tiimide ja nutika tööstuse lahendustega. Meie 2100-liikmelises meeskonnas saad panustada globaalsesse innovatsiooni, õppida iga päev ja kujundada maailma, kus kõik on ühendatud. Tule ja loo koos meiega tulevikku!