Bakalaureuseõpe

Bakalaureuseõpe

Bakalaureusekraadiga ekspertide järele on Eesti IT-äris ja elektroonikatööstuses suur nõudlus ja elektroonikaharidusega leiad endale kiiresti põneva töökoha. Elektroonikatööstuses töötamiseks saad valida näiteks riistvara arenduse ja programmeerimise, elektroenergeetika ja mehhatroonika ning arvutitehnika erialade vahel. Loe lähemalt, mida need õppekavad endast sisaldavad.

93%

Eesti elektroonikatööstuse toodangust läheb ekspordiks

Õppimisvõimalused

riistvara arendus ja programmeerimine

Riistvara arendus ja programmeerimine

TalTech

Ainus riistvara ja tarkvara ühendav õppekava TalTechi IT-teaduskonnas annab universaalse ettevalmistuse teadmistega nii riistvarast (elektroonika, arvutid), tarkvarast (programmeerimine, operatsioonisüsteemid) kui ka nende kasutamisest erinevate süsteemide (automaatika, IoT, side) loomisel.

Erialal õpivad tulevased elektroonikainsenerid. Omandad oskuse luua, muuta ja ohjata automaatikal, elektroonikal ja kommunikatsioonitehnoloogiatel põhinevaid süsteeme.

Elektroenergeetika ja mehhatroonika

Elektroenergeetika ja mehhatroonika

TalTech

Kui jälgid huviga uudiseid lausa uskumatutena tunduvatest nutilahendustest, siis võib elektroenergeetika ja mehhatroonika eriala olla sinu jaoks õige valik. Elektroenergeetika ja mehhatroonika eriala ühendab oskused energia- ja mehhaanilistest, tööstus- ning olmesüsteemidest, samuti elektrotehnikast ja elektroonikast, automatiseerimisest ning IT-st. Õpingute käigus saad ise valida, kas spetsialiseeruda elektro­energeetikale (energia tootmine, ülekanne, jaotamine) või mehhatroonikale (robotitehnika, andurid, juhtsüsteemid, kõrgtehnoloogiline tootmine). Lõpetajad on tõelised insenerid, leiutajad, innovaatorid ning ettevõttejuhid, kelle ülesandeks on kujundada lähiajal meie elu muutvaid tulevikutehnoloogiaid.

arvutitehnika
EITM

Arvutitehnika

Tartu Ülikool

Arvutitehnika õppekavas on ühendatud nii tark- kui ka riistvaraga tegelemine kõrgtehnoloogiliste süsteemide ja seadmete väljatöötamiseks. Tartu Ülikooli arvutitehnika erialal õppides läbitakse õppeaineid, mis annavad head teadmised loodusteadustest, matemaatikast, arvuti riistvarast, programmeerimisest, arvuti- ja arvutusseadmetest, elektroonikaseadmete disainimisest, IoT komponentidest süsteemide koostamisest ja paljudest muudest huvitavatest asjadest. Suur osakaal on ka praktikal, mille käigus lahendatakse reaalseid ülesandeid näiteks elektroonika, asjade interneti, robotite ja arukate materjalide valdkonnast. Lisaks on üliõpilastel hulgaliselt võimalusi rakendada ja arendada oma tehnikahuvi väljaspool loengusaale ja laboreid. Arvutitehnika tudengid on hõivatud enim just järgmiste projektidega/tudengiorganisatsioonidega: ESTcube, Solaride, Semubot.

Eriala vilistlased on mitme Eesti eduka ja märkimisväärse kõrgtehnoloogiaga seotud firma töötajad. Esindatud on sellised ettevõtted nagu Bolt, Clevon, Starship Technologies, Milrem jpt.

Ametid

Elektroonikainsener on see, kelle loominguline mõttetegevus on aluseks uute seadmete ja süsteemide jõudmisel meie igapäevaellu. Ta planeerib, projekteerib, integreerib, juurutab ja toetab nii üksiktoodete kui terviklike automatiseeritud süsteemide tehnilisi lahendusi ja protsesse. Insener on loomupärane leiutaja – enne, kui elektroonikaseadme joonised “paberile” jõuavad, peab sellest tekkima pilt inseneri peas. Tavaliselt käib tootearendusprotsessis koostöö ka teiste valdkondade inseneridega, meeskonnad on sageli globaalse haardega.

Insener töötab välja nii uusi tooteid, süsteeme kui ka protsesse ning osaleb olemasolevate täiustamisel ja tootmisprotsessi käigushoidmises. Vajadusel juhib insener tehniliste spetsialistide meeskonda. Paljud insenerid on saanud ettevõtete juhtideks, aga paljud eelistavad madalama stressitasemega ja suuremat loomingulist rahuldust pakkuvat inseneritööd. Osa teadus- ja arenduskalduvustega insenere jätkab töö kõrvalt doktoriõppes.

 Elektroonikainsenerina töötab ligi 950 inimest, tulevikus on oodata töökohtade arvu kasvu. Töökohti on elektroonikainseneridele maailmas rohkem pakkuda kui on vastavatel erialadel lõpetajaid.

950

inimest töötab Eestis elektroonikainsenerina