Sardsüsteemide insener

Sardsüsteemide insener

 

sarsüsteemide insenerKaarel Vandler, Krakuli sardsüsteemide insener

Kaarel on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli bakalaureuseõppes elektroonika ja telekommunikatsiooni eriala ning töötab Krakulis sardsüsteemide insenerina. Kaarel on töötanud elektroonikavaldkonnas ligi neli aastat.

Millised on sinu tööülesanded?

Süsteemide planeerimine, elektroonikaskeemide projekteerimine, trükkplaatide joonestamine, seadmete parandamine ja jootmine. Kõige põnevam on olnud lennukikontrollerite projekteerimine, omamoodi keeruline oli see, et seade pidi vastama militaarnõuetele ning pidime end selle valdkonnaga kurssi viima.

Milline näeb välja sinu tööpäev?

Hommikuti on meil kiire kõne, kus räägime, mida tegime eile, mida plaanime teha ja kas on midagi, mis segab tööd. Siis jätkan sealt, kust tegevused pooleli jäid – suhtlen inimestega, disainin elektroonikat, joonistan skeemi või trükkplaati. Vajadusel abistan ja konsulteerin kontrollerite programmeerijatega erinevates küsimustes.

Mis sulle meeldib enim oma töö juures? Mis sind enim motiveerib töös?

Saab tegeleda väga erinevate asjadega, mis ei ole ka otseselt vajalikud elektroonika disainimisel, kuid vajalik üldise süsteemi arusaadavaks muutmisel. Mind motiveerib kõige rohkem juurde õppimine või millegi sellise tegemine, mida ma pole varem teinud. Motiveerib see, kui asjad õnnestuvad ja samal ajal õpid sellest.

Millised on sinu töös suurimad väljakutsed?

Väljakutseteks on asjad, millega pole varem tegelenud, aga millega peab tegelema, endale uute asjade tutvustamine. Probleemide ja ülesannete täpne püstitamine. Võõraste inimestega suhtlemine.

Milliseid oskusi sinu töö nõuab?

Suurte probleemide väikesteks tükkideks jagamine. Individuaalne õppimisvõime, järjepidevus, huvi töö vastu, et ei kaotaks sisemist sära ja motivatsiooni. Kasuks tuleb ka täpsus käeliste ülesannete lahendamisel nagu jootmine või kaablite valmistamine.

Miks otsustasid asuda õppima elektroonikat?

Gümnaasiumis oli minu jaoks füüsikas elektroonika üks keerulisemaid teemasid, mõtlesin, et oleks huvitav väljakutse minna õppima midagi sellist, mis on keeruline. Elektroonilised seadmed on mulle alati huvi pakkunud, juba väiksena parandasin mingeid asju.

Miks soovitad õppida elektroonikat?

Õpi elektroonikat, kui tahad tuleviku tehnoloogia arengu keskel olla ning olla kohal, kui uued asjad sünnivad.